FOMO

czyli jak zrobić sobie cyfrowy detoks

FOMO

Jak zrobić sobie cyfrowy detoks?


Budzę się rano i pierwsze co robię to sprawdzam media społecznościowe. Też tak masz?


Każdego ranka budziłem się i pierwsze co robiłem, to brałem do ręki telefon, który zawsze leżał obok łóżka. Facebook, Instagram, TikTok i tak dalej bez końca. Musiałem zawsze wiedzieć czy coś mnie ominęło, musiałem zrobić update informacji tak jakbym był systemem, który wymaga aktualizacji. W przypadku jej braku spada wydolność oprogramowania. Skutkiem braku update'u u człowieka jest FOMO.

Czym jest FOMO?

Fear of Missing Out czyli obawa, że coś nam umknie. Pojęcie to oznacza lęk przed pominięciem stałej łączności z innymi, a przede wszystkim z Internetem.

Z badań przeprowadzonych w 2020 roku i zamieszczonych w "Injury Prevention" wynika, że Kierowcy o wysokim poziomie FOMO blisko trzykrotnie częściej deklarują, że korzystają z platform społecznościowych podczas prowadzenia samochodu – robi tak aż 25% osób, podczas gdy ogółem dopuszcza się tego 9% osób. Tymczasem wykonywanie za kierownicą czynności, które wymagają oderwania oczu od drogi, ponad dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo kolizji.


FOMO jest w stanie doprowadzić do problemów z podejmowaniem decyzji. Osoby, które się z tym zetknęły cały czas myślą, że powinni być w innym miejscu oraz robić coś innego. Dodatkowo boimy się bycia offline. Urządzenia mobilne sprawiły, że jesteśmy w stanie cały czas kontrolować przepływ docierających do nas informacji. Takie zachowanie skutkuje osłabieniem naszych kontaktów z innymi ludźmi.

Jak sobie radzić z FOMO?

Pamiętaj!


  • Musimy sobie uświadomić, że często to, co pokazują nasi znajomi na portalach społecznościowych to tylko kreacja. Ich życie jest podobne do naszego, składa się z podobnych obaw i lęków, ale to nie tym chcą się dzielić za pomocą social media.

  • Inne życie nie oznacza życia lepszego. Warto robić to, co uważa się za słuszne i ciekawe, nie przejmując się tym, że w tym czasie nasz znajomy praży się w słońcu Majorki.

  • Postarajmy się odłączyć z mediów społecznościowych. Jeżeli przeszkadzają nam w pracy odinstalujmy aplikacje z naszego telefonu lub wyłączmy powiadomienia.

  • Wyciszajmy telefon, odkładajmy go daleko od zasięgu naszej ręki, a przeszkadzające nam strony w przeglądarce zablokujmy.

  • Pamiętajmy, że nie musimy wiedzieć wszystkiego o wszystkim.

  • Jeśli chcemy pogłębiać swoją wiedzę, róbmy to w zakresie naszych zainteresowań i naszej branży. Jeśli jesteśmy programistami, nie musimy być świetni w marketingu, ponieważ w pokoju obok znajduje się dział marketingu i chcemy z nimi rozmawiać jak równi z równymi.